Loading

Arcidiecézní muzeum Olomouc - Čestné nádvoří

Muzeum umění Olomouc

Muzeum umění Olomouc

Vítejte v Arcidiecézním muzeu Olomouc, jediné kulturní instituci svého druhu v České republice. Jako součást Muzea umění Olomouc bylo založeno v roce 1998. Areál byl slavnostně otevřen 1. června 2006. Součástí Arcidiecézního muzea se stal románský palác moravských biskupů u baziliky sv. Václava na olomouckém Přemyslovském hradě a severní část někdejšího hradu, tedy objekt kapitulního děkanství a jeho hospodářský dvůr.
Hlavním cílem Arcidiecézního muzea je shromáždit a představit to nejpodstatnější z duchovního kulturního dědictví Moravy. Důležitou ideou byla i rehabilitace valné části olomouckého Přemyslovského hradu, který díky projektu Arcidiecézního muzea prošel důkladnou rekonstrukcí. Vy tak uvidíte nejen archeologické nálezy dokumentující šest tisíc let osídlení této lokality, ale především se budete procházet po místech, kde se psaly dějiny této země. Vedle Pražského hradu představoval Olomoucký hrad druhé nejvýznamnější mocenské centrum zemí Koruny české. Od raného středověku byl sídlem moravských přemyslovských knížat a biskupů. Ve světské části hradu byl 4. srpna 1306 zavražděn poslední Přemyslovec na českém trůnu Václav III.
V neposlední řadě by Arcidiecézní muzeum chtělo přispět k lepším vztahům mezi církví a státem. Ve stálé expozici se tak objevují nejen umělecká díla z arcibiskupských sbírek, ale také poklady z řady sakrálních objektů celé olomoucké arcidiecéze.
Při naší společné procházce tedy uvidíte architektonické, malířské, sochařské i umělecko-řemeslné skvosty dokumentující historii a bohatství kulturního dědictví tohoto regionu. Vydejte se s námi na cestu deseti stoletími duchovní kultury na Moravě.

Show lessRead more

Details

  • Title: Arcidiecézní muzeum Olomouc - Čestné nádvoří
  • Location: Olomouc, Česká republika

Recommended

Home
Explore
Nearby
Profile