Malarstwo amerykańskie

Galeria przedstawia subiektywny wybór obrazów amerykańskich malarzy tworzących w XIX i XX wieku. Nowsze umieszczone prace także należą do nurtu realistycznego. W przekrojowy sposób ukazane zostały dzieła o tematyce pejzażowej. Obejmuje ona zarówno krajobrazy miejskie, jak i bezludne, odosobnione obrazy dzikiej przyrody. Nurt ten widoczny jest w sztuce amerykańskiej  od czasów jej powstania. Regularnie rozplanowane miasta, pozbawione tradycyjnej architektury oraz wielkie, bezludne przestrzenie, niezmiennie inspirowały twórców. Można zatem uznać tą tendencję jako jedną z jej charakterystycznych cech.      Małgorzata Rakoczy  

Winslow Homer (1836-1910), początkowo pracował jako ilustrator popularnych czasopism. W czasie wojny secesyjnej był korespondentem wojennym. Później zainteresował się klasycznym malarstwem olejnym.
W latach 1881-1882 przebywał w Anglii, gdzie mieszkał i tworzył w nadmorskiej miejscowości Cullercoast. Malował w tym czasie sceny z życia i pracy rybaków.
Po powrocie zainteresował się akwarelami, malował nadmorskie pejzaże i sceny przedstawiające walkę ludzi z morzem. Jego pracę ilustrowały kruchość życia i potęgę przyrody.
Henry Ossawa Tanner (1859-1937), był pierwszym uznanym afroamerykańskim malarzem. Jednak ze względu na przejawy rasizmu w 1891 r. na stałe przeniósł się do Francji, gdzie kontynuował swoją karierę.
Thomas Moran (1837-1926), malarz, akwaforcista, litograf, ilustrator i fotograf. Był jednym z członków Hundon River School. Malował głównie amerykańskie krajobrazy.
W 1871 r wziął udział w wyprawie na tereny obecnego parku Yellowstone Celem było sporządzenie raportu dla Kongresu. Obrazy przygotowane przez niego miały decydujący wpływ na powstanie parku narodowego
Rockwell Kent (1882-1971), tworzył głównie grafiki i ilustracje (m. in. do książki Moby Dick). W swoim malarstwie inspirował się dziką przyrodą, w tym celu często tworzył w odosobnieniu.
Edward Hopper (1882-1967), malarz, grafik ilustrator. Na początku XX w. przebywał w Paryżu. W 1908 r. osiedlił się w Nowym Yorku, gdzie miał pracownię. Lato spędzał w Cape Cod, w Massachusetts.
Hopper darzył ogromnym szacunkiem sztukę europejską. Od lat 20. dominującym temat jego malarstwa było współczesne miasto i jego mieszkańcy. W swych obrazach ukazywał typowy pejzaż miejski.
Jeden z jego najsłynniejszych jego obrazów, miał symbolizować stan społeczeństwa amerykańskiego po zamachu na Pearl Harbor. Sama scena była zainspirowana wyglądem pewnego baru w Greenwich Village, NY.
Ernest Martin Hennings (1886-1956), malarz, członek Taos Society of Artists, działającej w Nowym Meksyku. Grupa inspirowała się sztuką Indian oraz często portretowała członków tej społeczności.
Andrew Wyeth (1917-2009), malarz i grafik. W swoich pracach przedstawiał głównie krajobrazy Maine, gdzie mieszkał. Malował zwłaszcza miejsca odosobnione i opuszczone. Był również portrecistą.
Credits: All media
This user gallery has been created by an independent third party and may not always represent the views of the institutions, listed below, who have supplied the content.
Translate with Google
Home
Explore
Nearby
Profile