Prerafaelici

Niniejsza wystawa, przedstawia prace Prerafaelitów. XIX wiecznej grupy artystów, inspirujących się malarstwem włoskim przed Rafaelem. Stosowali taktyki malarstwa ściennego, co sprawia, że obrazy są niezwykle nasycone kolorami. Sposób ten jednak wymagał dużej uwagi oraz pieczołowitości w dobieraniu kolorów. Raz popełnionego błędu, nie można było zamalować kolejną warstwą farby.  hołdowali oni bardzo realistycznemu przedstawieniu postaci, chociaż interesującą ich tematyką, była głownie mitologia, fantastyka i literatura. Na przykład, jedną z najbardziej znanych i prezentowanych prac prerafaelitów, jest "Pani na Shalott" Williama Waterhousa, przedstawiająca bohaterkę, jednego z najbardziej znanych poematów.                           Galeria: Janina Pilczuk

Obraz przedstawia scenę z poematu Johna Keatsa. Młody rycerz spotyka piękną nifmę. Nie wie jednak, że tak naprawdę jest ona wężem, przyjmującym postać pięknej dziewicy aby zwabić młodych mężczyzn. W obrazie zwracają uwagę piękne i żywe kolory. Prawdziwa natura Lamii, jest przedstawiona w postaci cętkowanej wężowej skóry w prawym rogu
Obraz przedstawia bohaterkę "Boskiej Komedii" Beatrycze-ukochaną Dantego, którą bohater spotyka w Raju. Na obrazie Beatrycze stoi w przepięknym ogrodzie, otoczona krzewami róż. Za jej plecami widać parę aniołów, co wskazuje na boskie i rajskie położenie ogrodu.
Kolejny obraz inspirowany historią Dantego Alliggierii. Przedstawia prawdopodobne spotkanie Dantego i Beatrycze. Widzimy bohatera,stojącego w oddalli,zatrzymującego się na widok trzech młodych kobiet. Żywe barwy strojów przyciągają wzrok i uwagę, skupiając je na postaci.
Obraz przedstawia scenę z Odyseji. Podczas swej podróży Odyseusz napotkał syreny. Znając ich zdradziecką naturę, poprosił aby towarzysze przywiązali go go masztu. Na obrazie widzimy podlatujące do statku syreny. Jedna z nich nachyla się do wioślarza.
Obraz przedstawia scenę z poematu Alfreda Tennysona Pani na Shalott: A gdy się wreszcie kończył dzień, Zepchnęła łódź i legła weń. Szeroki strumień poniósł hen Panią na Shalott.
Portret. Tym razem Szkockiej męczennicy, Prezbiterianki, która sprzeciwila się władzy biskupów, za co została przywiązana do pala i skazana na utonięcie.
Kolejny Obraz będący ilustracją do poematu Tennysona. Tym razem Mariany. Obraz przedstawia bohaterkę, stojacą w oknie i oczekującą ukochanego, który jednak nigdy do niej nie powrócił.
Pre-Rafaelici nie malowali tylko i wyłącznie postaci fantastycznych i fikcyjnych. Ich domeną były również pejzarze. Malowali je z natury, wychodząc ze sztalugami na świerze powietrze.
Credits: All media
This user gallery has been created by an independent third party and may not always represent the views of the institutions, listed below, who have supplied the content.
Translate with Google
Home
Explore
Nearby
Profile