Skarby epoki amarneńskiej

Panowanie Amenhotepa IV Echnatona i egipski monoteizm - sztuka sakralna, płaskorzeźby, przedstawienia rodzinne. Kult Atona jako umocnienie władzy królewskiej; rodzina królewska jako łącznik pomiędzy światem bogów a światem ludzi śmiertelnych. Urszula Ciołkowska.

Epoką amarneńską nazywamy okres panowania faraona Amenhotepa IV Echnatona (1375-1358 p.n.e),który zmienił politeistyczną dotąd religię Egiptu na monoteizm, za obiekt kultu uznając boga słońca Atona.
Zmiany zaszły również w sztuce i kulturze. Zmieniło się dotychczasowe przedstawianie postaci - odtąd zaczęto je przedstawiać bardziej realistycznie i nie tuszowano niedoskonałości.
Głowa Tutanchamona, syna Echnatona i jego nastepcy
Stołek pochodzący z wyposażenia grobu Tutanchamona, który uznawany jest za ostatniego faraona epoki amarneńskiej i restauratora kultu politeistycznego.
Sam faraon Echnaton cierpiał na zespół Marfana, który u mężczyzn objawia się "kobiecymi" kształtami, pojawieniem się ginekomastii (wzrost gruczołów piersiowych) i poszerzenie bioder.
Choroby genetyczne wynikały z chowu wsobnego. Sam Echnaton poślubił dwie bądź trzy ze swoich sześciu córek,z którymi również miał potomstwo. Była to typowa praktyka w Egipcie, aby zachować czystą krew
Żoną Echnatona była słynna Nefretete, która podobnie jak mąż popierała monoteistyczną religię i przewrót w sztuce. Była uznawana za jedną z najpiękniejszych kobiet w ówczesnych czasach.
Portret Echnatona. Widoczne zmiany na twarzy (pociągły kształt, wydatne rysy) są wynikiem zespołu Marfana, na który cierpiał faraon.
Fragment popiersia, prawdopodobnie Nefretete.
Królowa Nefretete z jedną z córek (prawdopodobnie najstarszą Meritaton)
Przedstawienia Atona jako promieni słonecznych z dłońmi miało na celu niejako dodać bogu prywatnego znaczenia, a władcy nadawało range kontaktującego się z bogiem.
Credits: All media
This user gallery has been created by an independent third party and may not always represent the views of the institutions, listed below, who have supplied the content.
Translate with Google
Home
Explore
Nearby
Profile