Fotoğraf'ın Savaş Günlüğü

''Savaş sağlıklı insanların vücutlarına çelik parçaları sokmaya çalışmaktır'' (Andre malraux)  Malraux'un bu sözünden esinlenerek oluşturulan  savaşı betimlemiş eserlerden oluşan bir galeridir.

Robert Capa dünyaca ünlü magnum adlı fotoğraf ajansının dört kurucusundan biri, savaş fotoğrafcısı. gelmiş geçmiş en iyi photojournalistlerden biri. fotoğraf çekmeye çalışırken mayına basarak ölmüştür
1913 de budapeste de doğmuştur ve asıl adı andrei friedmann dır. savaş karşıtı olduğu için savaş fotoğrafçılığını seçmiştir.
ispanya iç savaşı fotoğraflarıyla pulitzer ödülüne layık görülmüştür,ünlü,vurulup yere düşmekte olan ispanyol asker fotoğrafı ona aiittir..
50milyonluk nüfusuyla küçük sayılabilecek bir devlet olan GüneyKore,dünya devlerine kafa tutarcasına yaptığı askeri harcamaları ve komando eğitimini aratmayan yaz kampları görüntüleriyle gündeme geldi
Tarihlerinde özellikle son 100 yıldır büyük acılar yaşayan, Japonya ve Kuzey Kore işgaline uğradıkları dönemde büyük acılar çeken Güney Kore bugün sınırları en güçlü müstahkem mevkilerden biri.
Koreliler hafta sonraları ailece pikniğe gitmek yerine, silah fuarlarına gidip askeri kampları aratmayan hafta sonu, yaz ve kış dönemi kamplarında eğitime tabi tutuluyorlar.
Fuarlarda görülen ellerinde ağır silahlar olan çocuklar, simülasyon savaşları gerçekleştiren yaşlı bayanlar bir çok kişi tuhaf karşılanabiliyor.
Güney Koreli fotoğraf sanatçısı Suntag Noh, ülkesinde gittiği bir silah fuarında bu ilginç görüntüleri fotoğraf karelerine taşıdı.
Fuarda yer alan silah tüccarları ve askerlerin yanısıra turistler, çocuklarına silah ve askeri eğitim vermek isteyen aileler de sanki oyuncak fuarındaymış gibi bir görüntü sergiliyorlar.
Silah tüccarları para kazanıyor, askerler silah alıyor, aileler hoşça vakit geçiriyor, çocuklar ağır silahlarla oynayıp anne babalarına poz veriyor, sanki ellerinde oyuncak varmışcasına.
Tabi tek bir farkla bugün sevinçle kurcaladıkları bu gerçek oyuncaklar yarın gerçekten kendi yaşıtlarını, çocukları dünyadan koparacak.
Credits: All media
This user gallery has been created by an independent third party and may not always represent the views of the institutions, listed below, who have supplied the content.
Translate with Google
Home
Explore
Nearby
Profile