Prerafaelici

Galeria obejmuje wybrane dzieła artystów należących do bractwa Prerafaelitów. Stowarzyszenie artystyczne zostało założone w 1848 roku przez studentów The Royal Academy of Art: J.E Millaisa, W.Hunta, D.G. Rossettiego i W. Michaela. Z czasem do bractwa dołączali inni artyści (malarze, projektanci, poeci). W swoich pracach wyrażali swój sprzeciw wobec sztuki akademickiej i dążyli do odrodzenia sztuki wzorowanej na twórczości artystów wczesnego renesansu (stąd pojecie "przed Rafaelem"). Tematy do swoich dzieł, Prerafaelici czerpali z Biblii, mitologii, legend arturiańskich, dramatów Szekspira czy poematów Keatsa, Tennysona. Ich prace przesycone są często ukrytą symboliką, był to sposób na powrót do tak zwanej "sztuki prawdziwej", czyli będącej nie tylko piękna, ale niosącą przekaz.

Inspirację do obrazu J.W Waterhouse zaczerpnął z poematu angielskiego pisarza Alfreda Tennysona o tym samym tytule, powstałego w 1842 roku.
Postacie kobiet był ulubionym motywem malarskim Rossetiego. Tutaj postać kobiety ubranej w zieloną suknię, trzymającej w dłoni kwiat róży.
Muzą prerafaelitów była kobieta o niezwykłej urodzie - Elisabeth Sidal. Tutaj jako bohaterka dramatu Szekspira - Ofelia. Pozowaniem do tego obrazu przypłaciła życiem. Po długim leżeniu w chłodnej wodze nabawiła się zapalenia płuc i zmarła.
Kobiety o tycjanowskich włosach były ulubionym motywem prerafaelitów. Inspiracją do tego obrazu stał się poemat Tennyson'a "The Miller's Daughter".
Nie tylko kobiety o eterycznej urodzie fascynowały bractwo prerafaelitów, ale również krajobrazy. Sposób ich przedstawienia przywodzi na myśl późniejsze malarstwo impresjonistów.
Inspiracje do obrazów, prerafaelici czerpali również z mitologii starożytnych. Tutaj scena przedstawiająca Echo i Narcyza.
Inne przedstawienie wspomnianej już postaci Lady of Shalott. Twórca poematu Alfred Tennyson na swój sposób ukazał jedną z bohaterek legend arturiańskich niejaką Elaine z Astolat.
Historia dramatycznej miłości pomiędzy Francescą da Rimini a Paolo Malatesty od XIII stulecia jest inspiracją nie tylko dla malarzy ale również pisarzy (Boska Komedia).
Kolejne przestawienie rudowłosej kobiety w wykonaniu Rossettiego. Tytuł obrazu może sugerować,że postać kobiety to Izolda.
Królowa starożytnego świata podziemnego - Persefona została przestawiona na jedynym obrazie autorstwa Rossettiego. W ręce trzyma jabłko granatu, które skazało ją na życie w Hadesie.
Obraz J.E Millaisa, przedstawiający zimowy krajobraz był jednym z ulubionych w erze wiktoriańskiej. Tytuł obrazu odnosi się do idyllicznej komedia autorstwa Szekspira "As You Like It" (pl. "Jak wam się podoba")
"Przebudzone sumienie" jest jednym z bardziej znanych obrazów W.H Hunta. Na pierwszym planie widzimy młodego mężczyznę w towarzystwie kurtyzany. Obraz wypełniają detale będące wymowną symboliką odnoszącą się do sytuacji.
J.E Millais uwielbiał,malować dzieci, często w nieupozowanych sytuacjach. Tutaj dziewczynka karmiącą kaczki nad wodą.
W. T Richards należał do bractwa prerafaelitów, jednak nie był tak popularny jak Rossetti czy Milliais. Był on wyłącznie pejzażystą, doskonale oddawał naturę o różnych porach dnia oraz roku.
J.W Waterhouse lubował się nie tylko w legendach, ale również czerpał inspirację do swoich obrazów z historii antycznej. Tutaj przedstawienie filozofa cynizmu, Diogenesa mieszkającego w beczce.
"Isabella" jest pierwszym obrazem w stylu Prerafaelitów. Obraz przedstawia epizod z dzieła G. Bocciaccia - "Dekameron" W prawym dolnym rogu, na krześle, widnieją inicjały bractwa prerafaelitów PB (Pre-raphaelite brotherhood)
Credits: All media
This user gallery has been created by an independent third party and may not always represent the views of the institutions, listed below, who have supplied the content.
Home
Explore
Nearby
Profile