Wieżowce Nowego Jorku Na fotografii Berenice Abott w latach 30 XX w.

Berenice Abbott ( ur. 1898 w Springfield, zm. 1991 w Monson) – amerykańska fotografka.Po studiach dziennikarskich na Ohio State University w 1918 do 1921 zajęła się rzeźbą. 1923 zaczęła studiować fotografię. W 1926 otworzyła w Paryżu fotograficzne studio portretowe. Stała się znana dzięki licznym portretom artystów (takich jak James Joyce, Jean Cocteau, Djuna Barnes, Marie Laurencin). W 1929 wróciła do Stanów Zjednoczonych, gdzie podjęła pracę reporterki. Oprócz fotografii portretowej zajęła się szczegółową dokumentacją fotograficzną Nowego Jorku. Zainspirowana fotografiami dawnego Paryża Eugène'a Atgeta (który był jej odkryciem), dokumentowała narastające zmiany w zabudowie Nowego Jorku, który w latach 30. XX wieku ulegał radykalnej przebudowie. Ł.B

Woolworth Building to jeden z najstarszych i najsłynniejszych drapaczy chmur w Nowym Jorku. Gmach w stylu neogotyckim.Budynek ma 241m.
Pierwsze budynki wybudowane dzięki pieniądzom rodziny Rockefellerów. Na pierwszym planie Kościół św. Mikołaja utrzymany w stylu neogotyckim. Ciekawostką jest budynek za nim, podczas budowy którego uwiecznieni zostali robotnicy podczas przerwy śniadaniowej na szynie.
Pine Street znajduje się pomiędzy Nassau i Brodwayem. Po lewej Bank Manhatański wraz z skarbcem (niski bydynek w stylu neoklasycznym). Po prawej stronie Chase Bank.
Po prawej pierwszy wysoki hotel Murray Hill wraz z spiralnymi schodami przeciwpożarowymi. W tle prywatny wieżowiec, obecnie apartamentowiec.
Na dole po prawej New Mills Hotel. Jako pierwszy wielopiętrowy Nowego Yorku hotel we wnętrach zastosował minimalizm. Wstęp do niego początkowo mieli tylko mężczyźni. Obecnie należy do firmy farmaceutycznej. Malutki budynek to Metropolitan Opera.
Adams Building (w środku), Exchange Court (po lewej),North American Building (po prawej). Adams Building wybudowany był 1912r. Był to pierwszy apartamentowiec w którym wprowadzono ścisłą ochronę.
Wybudowany podobnie jak Empire State Building w 1931 r. Wybudowany w stylu modernistycznym (między narodowym). Ciekawostka, pod tym adresem Jack Kirby dostawał listy od dzieci, które adresowały je do Kapitana Ameryki, później pod tym adresem działa do dzisiaj Marvel.
"Stalowe domy modernizmu": Princeton Club (po lewej), Murray Hill Hotel (po prawej).W tle wieżowce (od lewej do prawej): 10 East 40th Street, 22 East 40th Street, Murray Hill Building, Lefcourt Colonial Building i Lincoln Building.
Widok z balkonu poddasza na 56 Seventh Avenue Widoczne są County Trust Company of New York i port Authority Inland Terminal. County Trust wybudowany został w stylu Art Deco. Obecnie siedziba nowojorskiego Googla.
Statua Johna Wattsa na cmentarzu Kościoła Trójcy Świętej na Broadwayu i Wall Street. Z tyłu Irving Trust Company Building (sponsor olimpiady z 1980 od 1988 w posiadaniu Banku Nowego Yorku
Zdjęcie zrobione z 55 piętra Story Building na Broadway w tle widać Nowojorski port.W środku kadru widać Adams Building i Whitehall Building. W oddali widać Statuę Wolności. Whithall obecnie apartamentowiec początkowo był budynkiem firmy spekulacyjnej. Początkowo wybudowano mniejszy budynek do którego dobudowano wyższy aneks.
Z przodu Victorian Pyne Mansion. Początkowo należała do Rockefellerów, później została przejęta w spadku przez episkopat nowojorski.Obecnie szkoła katolicka. Za nią za nią wysoka wieża 22 East 40th (wieża merkantylistów). Wybudowana w 1929 r. w stylu Art Deco.
W przeciwieństwie do większości wież wybudowanych w latach 30., GE Building posiada płaski dach, na którym znajduje się taras widokowy, zwany "Top of the Rock" panoramiczny taras 360 st. z widokiem na Nowy Jork
Początkowo budynek gazety Daily News.Później po za gazetą znajdowała się w nim rozgłośnia radiowa. Wybudowany został w Art Deco. Wygląd budynku i otaczającego terenu wykorzystano do stworzenia Daily Planet z filmów o Supermanie
Zdjęcie kontrastującej ze sobą zabudowy - 19 wiecznych doków i 20 wiecznych wieżowców. Najwyższymi na zdjęciu są (od lewej do prawej): The Farmers Trust Building, the Bank of Manhattan, 60 Wall Tower, i 120 Wall Street.
Po prawej 2 hotel Waldorf-Astoria (obecnie należy do Hiltona). Wcześniejszy hotel spłonął w pożarze, a na jego miejscu wybudowano Empire State Building.
Od lewej do prawej: RCA Building, R.K.O. Building,Time & Life Building, General Electric Building, Waldorf-Astoria Hotel oraz Hotel Taft(hotel złożony z 4 wież na wspólnej podstawie, patrząc z okna można było zobaczyć co się dzieje w innym pionie, przekształcony potem na budynek mieszkalny).
Credits: All media
This user gallery has been created by an independent third party and may not always represent the views of the institutions, listed below, who have supplied the content.
Translate with Google
Home
Explore
Nearby
Profile