Vincent van Gogh - krajobrazy

Vincent Willem van Gogh, ur. 30 marca 1853, zm. 29 lipca1890 – holenderski malarz postimpresjonistyczny, którego twórczość dzięki żywej kolorystyce i emocjonalnemu oddziaływaniu wywarła dalekosiężny wpływ na sztukę XX w.  Zmarł w wieku 37 lat jako twórca nieznany szerszemu ogółowi, w wyniku postrzału z broni palnej – najprawdopodobniej samobójczego. (Joanna Kurek)

Siewca – tytuł kilku obrazów olejnych oraz szkiców przedstawiających siewcę na polu, namalowanych przez holenderskiego artystę Vincenta van Gogha w czerwcu, wrześniu, październiku oraz w listopadzie 1888 podczas jego pobytu w Arles. Van Gogh od młodości interesował się pracą w polu, która dla niego miała wymiar symbolu – oznaczała zadanie pozyskania dobra z bożej ziemi. Takie spojrzenie na pracę na roli było częścią romantycznej filozofii Jean-Jacques'a Rousseau i przekonań religijnych samego van Gogha. W celu zgłębienia tematu zainteresował się on bliżej obrazami francuskiego malarza Jean-François Milleta przedstawiającymi siewców czy dojarki.
Kwitnący ogród ze ścieżką to tytuł obrazu olejnego namalowanego w 2 wersjach przez Vincenta van Gogha w lipcu 1888 podczas jego pobytu w Arles.Opis obrazu Kwitnący ogród ze ścieżką opisał w liście do siostry Willeminy.
Widok morza w Saintes-Maries – tytuł dwóch obrazów olejnych namalowanych przez Vincenta van Gogha w czerwcu 1888 podczas jego pobytu w miejscowości Saintes-Maries-de-la-Mer.
Obraz Vincenta van Gogha namalowany we czerwcu 1888 podczas jego pobytu w miejscowości Arles. W czerwcu w Prowansji tradycyjnie rozpoczynają się sianokosy i żniwa. Ta tematyka dominuje w pejzażach namalowanych przez van Gogha latem 1888. Pejzaże te należą do najbardziej wyrazistych, barwnych i malowanych pewną ręką w karierze artysty.
Kwitnące różowe drzewo brzoskwiniowe (wspomnienie Mauve’a)tytuł dwóch obrazów olejnych, namalowanych przez Vincenta van Gogha w marcu i na przełomie kwietnia i maja 1888 podczas jego pobytu w miejscowości Arles.Kilka tygodni po przyjeździe do Arles Vincent van Gogh pisał do brata Theo, iż został owładnięty prawdziwą pasją malowania, którą poczuł na widok kolorowo kwitnących drzew w prowansalskich sadach.
Podczas pobytu w szpitalu psychiatrycznym Saint-Paul-de Mausole w miejscowości Saint-Rémy van Gogh obrał za temat m.in. rozciągające się za szpitalem pole uprawne. Namalował kilka wersji, w tym 3 wersje przedstawiające pracę żniwiarza podczas zbiorów.
Krajobraz górski za szpitalem świętego Pawła - obraz olejny namalowany przez Vincenta van Gogha na początku czerwca 1889 podczas jego pobytu w miejscowości Saint-Rémy. Vincent van Gogh podczas pobytu w Arles kilkakrotnie przechodził ataki choroby, po których był hospitalizowany. Artysta próbował kurować się poprzez malowanie. Do swej dyspozycji dostał niewielką celę, w której urządził pracownię. Przez zakratowane okno celi, skierowane na wschód widział pole pszenicy, które stało się motywem wielu jego obrazów.
Gaj oliwny to tytuł trzech obrazów olejnych przedstawiających gaj oliwny, namalowanych przez Vincenta van Gogha w czerwcu (I i II obraz) oraz na przełomie listopada i grudnia (III obraz) 1889 podczas jego pobytu w Saint-Rémy.Cykl obrazów z drzewami oliwnymi w roli głównej powstał podczas krótkich wycieczek van Gogha poza teren szpitala psychiatrycznego w Saint-Rémy. Szczególną uwagę artysty zwróciły gaje oliwkowe.
Obraz olejny Vincenta van Gogha namalowany w czerwcu 1889 r. podczas pobytu artysty w miejscowości Saint-Rémy. Jako jedno z nielicznych dzieł Van Gogha, nie został namalowany z natury, ale całkowicie z pamięci i dzięki wyobraźni autora. Jest jednym z najsłynniejszych dzieł van Gogha.
Widok na Vessenots nieopodal Auvers namalowany przez Vincenta van Gogha w maju 1890 podczas jego pobytu w miejscowości Auvers-sur-Oise, niewielkiej wioski położonej trzydzieści pięć kilometrów na północ od Paryża.W Auvers Vincent znalazł się pod opieką Paula-Ferdinanda Gacheta, lekarza i kolekcjonera sztuki.Podczas ostatnich tygodni swego życia Vincent namalował kilka portretów oraz liczne pejzaże, w tym "Les Vessenots", teren, na którym mieszkał doktor Gachet, pierwszy właściciel obrazu.
Credits: All media
This user gallery has been created by an independent third party and may not always represent the views of the institutions, listed below, who have supplied the content.
Translate with Google
Home
Explore
Nearby
Profile