Kolej jako źródło inspiracji dla  malarzy i fotografów.

Od początku swojego istnienia kolej było inspiracją dla malarzy i fotografów. Zarówno w ujęciu artystycznym jak i dokumentalnym.

Gare Saint - Lazare była jedną z największych i najbardziej ruchliwych stacji kolejowych w Paryżu.W 1877 Claude Monet wynajął mieszkanie w pobliżu tej stacji, aby móc przedstawić tą ikonę nowoczesności.
Paul Gabriel był realistą i miał awersję do sztuki, która nie była związana bezpośrednio z rzeczywistością. Holenderski krajobraz był dla niego doskonałym źródłem inspiracji.
Meninsky namalował ten obraz na zlecenie Ministra Informacji w maju 1918 roku. W zleceniu było napisane że powinien on malować ważne wydarzenia dla Londynu takie jak powrót żołnierzy w frontu.
Ten mały obraz pochodzi jeszcze sprzed oficjalnego rozpoczęcia impresjonizmu. Przedstawia on malowniczy wiejski obraz z dala od potężnego miasta - Paryża.
Ten obraz przedstawia lustrzane odbicie dwóch identycznych ubranych kobiet. Z wagonu kolejowego widzimy widok na Meudon w południowej Francji.
Obraz przedstawia ludzi, którzy opuszczali Wielką Brytanie w XIX w, gdyż byli zmuszani do emigracji do Australii, gdzie panowała wówczas gorączka złota.
Rue Vercingetorix skupiał się w swoich rysunkach głównie na przedmieściach Paryża.
Monet często przyjeżdzał do Paryża przekraczając właśnie ten most na Sekwaną, który uwidoczniony jest na tym o to obrazie.
Ten most jest jednym z najważniejszych mostów kolejowych w Kanadzie. Uruchomiony 18 marca 1855 roku łączy Stany Zjednoczone z Kanadą.
Obraz przedstawia wyjazd pociągu ze stacji. Obraz ma na celu ukazanie że trwa to tylko moment i żadna chwila się już nie powtarza
Rysunek przedstawia zamieszanie na stacji kolejowej w Nowym Jorku, które spowodowała że zebrał się tam w tym czasie tłum ludzi. Przyczyną była kłótnia dwóch chłopców.
Obraz przedstawia nadjeżdzający pociąg.
W XIX wieku krajobraz ściśle wiązał się z ekspansją przemysłową. Do zadań fotografów należało to , aby powstające budowle dokładnie dokumentować.
Most kolejowy nad rzeką Cart.
Wiadukt w okolicy Newcastle
Home
Explore
Nearby
Profile