Wybrane autoportrety Fridy Kahlo 

Frida Kahlo, meksykańska malarka słynąca z autoportretów. Sztuka Kahlo posiada bardzo wiele nawiązań do kultury meksykańskiej i indiańskiej. Charakterystyczną tematyką poruszaną w malarstwie przez Fridę Kahlo było cierpienie i ból fizyczny. nawiązania te związane były bezpośrednio z jej problemami zdrowotnymi ciągnącymi się od wieku dziecięcego, które dodatkowo wzmogły konsekwencje wypadku samochodowego w okresie nastoletnim. Przez dłuższą część życia związana była z meksykańskim artystą Diego Riverą.                                                                                                                                                                                                             Karolina Rybicka

Dziewczynka nauki sztuki pobierała najpierw u ojca, który był malarzem i fotografem. Dlatego też z matką miała słaby kontakt, jak i z siostrami, których miała aż pięć.
Frida z trzema siostrami.
Frida została oddana do wykarmienia indiańskiej mamce. Jej stosunek do dziewczynki był zimny, ograniczający się jedynie do karmienia. Relację tą przedstawia obraz pt. Moja pielęgniarka i ja.
17 września 1925 roku Frida została ofiara wypadku komunikacyjnego. W jego następstwie u dziewczyny doszło do szeregu poważnych urazów: złamania kręgosłupa, obojczyka, połamania żeber oraz miednicy.
Frida trzy miesiące spędziła w odlewie gipsowym, którym unieruchomiono jej ciało. W trakcie rekonwalescencji usilnie pracowała by ponownie stanąć na nogach o własnych siłach.
Diego, mąż Fridy w 1934 roku nawiązał romans z jej młodszą siostrą Cristiną. W obrazie tym malarka odtworzyła swój gniew i żal. W obrazie przeniosła to nieszczęście na inną kobietę.
Brak apetytu, który spowodowany był wieloma operacjami i chorobami Fridy, doprowadził malarkę do anoreksji. W tym obrazie artystka przedstawiła to co uważała za "wymuszone karmienie".
Obraz wykonany przez malarkę po tym jak poddała się operacji kręgosłupa. Przez pewien czas musiała ona nosić metalowy gorset, który łagodził ból i ułatwiał poruszanie.
W tej niepokojącej pracy malarka przedstawia siebie, leżąc na plecach w szpitalnym łóżku po poronieniu.
Frida Kahlo doceniona została głównie dzięki autoportretom. Prace te nie są po prostu wizerunkami malarki, jest to raczej pisany pędzlem intymny dziennik jej życia.
Credits: All media
This user gallery has been created by an independent third party and may not always represent the views of the institutions, listed below, who have supplied the content.
Translate with Google
Home
Explore
Nearby
Profile